Światowy Dzień Konsumenta

„Konsumenci to, z definicji, my wszyscy. Jest to największa grupa ekonomiczna, mająca wpływ i równocześnie poddana wpływom niemal każdej publicznej i prywatnej decyzji ekonomicznej. Mimo to, jest to jedyna ważna grupa (…), której opinie są rzadko brane pod uwagę.”

John F. Kennedy, Prezydent USA

15 marca 1962 r.

W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Konsumenta Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uhonorował 30 Rzeczników Konsumentów za ich żmudną pracę na rzecz ochrony praw konsumentów. Z ogromną radością uprzejmie Państwa informujemy, że wśród wyróżnionych Rzeczników Konsumentów znalazły się: Pani Małgorzata Rothert – Miejski Rzecznik Konsumentów w mieście stołecznym Warszawie  i Pani Jadwiga Urbańska – Miejski Rzecznik Konsumentów w Olsztynie, które reprezentują konsumentów także w sporach sądowych przeciwko instytucjom finansowym, również w ramach postępowań grupowych (w tym w prowadzonych przez naszą kancelarię postępowaniach grupowych odpowiednio przeciwko Santander Bank Polska S.A. i Bankowi Millennium S.A.).

Kancelaria składa najszczersze gratulacje wszystkim wyróżnionym Rzecznikom Konsumentów i dołącza się do życzeń dalszej satysfakcji z działalności zawodowej dla wszystkich miejskich i powiatowych Rzeczników Konsumentów z okazji obchodzonego w tym roku dwudziestolecia instytucji rzecznika konsumenta.

Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest corocznie 15 marca. Data obchodów ma przypominać, że tego dnia (już prawie 60 lat temu) Prezydent USA John F. Kennedy sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów:

  • prawo do bezpieczeństwa;
  • prawo do informacji;
  • prawo do wyboru;
  • prawo do bycia wysłuchanym.

O tym, jak wyglądały początki ochrony praw konsumentów przeczytać można między innymi na stronie Federacji Konsumentów

W tym roku obchody święta konsumenta trwają cały bieżący tydzień. Ze szczegółami licznych inicjatyw i wydarzeń związanych z tą tematyką można zapoznać się między innymi na stronach internetowych i FB:

  • Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

Tydzień konsumenta – filmiki z poradami od stowarzyszenia Aquila

Światowy Dzień Konsumenta

  • Federacji Konsumentów:

15 marca 2019 roku – w Światowy Dzień Praw Konsumenta – wznawiamy naszą pracę poradniczą i pomoc prawną na rzecz konsumentów.

Kongres Konsument 2019

  • Urzędu Komunikacji Elektronicznej:

UKE