Zgodnie z deklaracjami Związku Banków Polskich banki podejmą działania mające na celu wdrożenie rozwiązań, które w sposób uproszczony i odformalizowany pozwolą mitygować trudności w spłacie zobowiązań względem banków, które w związku z pandemią COVID–19 mogą wystąpić po stronie przedsiębiorców będących kredytobiorcami.
Deklarowane działania pomocowe mają polegać w szczególności na zawieszeniu spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych przez okres do 3 miesięcy oraz automatycznym przedłużeniu o ten czas łącznego okresu spłaty kredytu pod warunkiem przedłużenia okresu obowiązywania zabezpieczenia spłaty kredytu. Wnioski przedsiębiorców, którzy uzasadnią konieczność zawieszenia spłaty kredytu ich sytuacją finansową spowodowaną koronawirusa mają być rozpoznawane w pierwszej kolejności.
Dodatkowo przedsiębiorcom dotkniętym skutkami koronawirusa posiadającym na koniec 2019 roku zdolność kredytową, którym w najbliższych miesiącach upływa termin odnowienia istniejącego finansowania zostanie na ich wniosek odnowione finansowanie na okres do 6 miesięcy.
Jednocześnie banki prowadzące w ramach swoich grup kapitałowych działalność leasingową lub faktoringową, deklarują odroczenie spłat rat leasingowych należnych od leasingobiorców oraz odpowiednio odroczenie spłat należnych od faktoranta, na zasadach tożsamych do zawieszenia spłaty kredytów.
Banki nie będą także pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Składanie wniosków ma odbywać się bez konieczności składania dokumentów potwierdzających w sposób szczegółowy aktualną sytuację finansowo-gospodarczą danego kredytobiorcy. Zgodnie z deklaracjami banków, wnioski będą mogłyby być składane w formie zdalnej (poczta elektroniczna, bankowość elektroniczna lub telefonicznie) nawet, jeżeli nie zostało to przewidziane w umowie z bankiem, o ile będzie możliwe zweryfikowanie tożsamości klienta.
Ponadto, banki wyrażają gotowość do wdrożenia ułatwień do dostępu do krótkoterminowego kredytu służącego ustabilizowaniu sytuacji finansowej przedsiębiorcy będącego klientem danego banku, który został dotknięty skutkami pandemii koronawirusa COVID–19.
Doradzamy przyjrzenie się zawartym umowom i sytuacji faktycznej oraz określenie które warunków umownych, które mogą zostać uruchomione, mogą być dziś przydatne.
Jeśli potrzebujesz naszej porady, skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci zbudować długoterminową strategię, która zmniejszy straty, problemy i negatywne konsekwencje koronawirusa.
2020-03-20 10:03